Złączki wago znajdują zastosowanie w różnych branżach – budowlanej, energetycznej, samochodowej, maszynowej, a nawet w technicznej procesowej. Dlaczego? Złączki wago są trwałe i praktyczne, a co najważniejsze – gwarantują dobre połączenie przewodów. Nie raz potrafią uratować kryzysową sytuację. Jak stosować złączki wago w praktyce? Sprawdź, jak wykorzystać je w pracach instalacyjnych!
Czym są złączki wago?
Złączki instalacyjne wago służą do łączenia przewodów w tym samym kolorze (łączenie tych samych potencjałów).
Przecięty kabel elektryczny – co robić? Jak go połączyć?
Połączenie przeciętych kabli z reguły bywa proste i przebiega w ekspresowym tempie pod warunkiem, że kable nie zostały przecięte poza ścianą. Uszkodzenia mechaniczne kabli są bardzo częste – to wynik wiercenia albo wbijania gwoździ.. Codzienność.
Od czego zacząć?
- Znajdź dokładne miejsce, w którym kable zostały przerwane.
- Jeśli do uszkodzenia doszło podczas wiercenia, to po prostu w wywiercony otwór włóż puszkę, która skutecznie zabezpieczy kable.
- Z końcówek przeciętych kabli należy ściągnąć izolację na długości około 11 mm i przełożyć kable przez otwory w puszce.
- Same złączki wago mogą nie wystarczyć, aby połączyć kable, dlatego zwykle konieczne jest użycie dodatkowych przewodów.
- Teraz wystarczy ulokować wszystkie kable w puszce i zamknąć ją.
Po problemie! Puszkę możesz teraz zatynkować, a gdy tynk wyschnie, możesz też ją zamalować, aby była w pełni ukryta w ścianie. Można też zakryć ją tapetą.
Przydatna wskazówka: Kable warto układać tak, by złączka wago znajdowała się klamerkami do góry. Ułatwi to ewentualne późniejsze prace w puszce.
Ważne! Pamiętaj, aby przed jakąkolwiek pracą instalacyjną, odciąć dopływ prądu, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i uniknąć nieszczęśliwego wypadku.
W jaki sposób połączyć kable w puszce?
Obawiasz się łączenia kabli w puszce? Złączki wago ułatwiają zadanie, ponieważ są bezbarwne, dlatego łatwo jest kontrolować cały proces podpięcia odpowiednich kabli i sprawdzać, czy drut doszedł do jej końca.
Aby wykonać bezpieczne połączenie kabli w puszce należy zastosować się do kilku zasad.
Na początku pamiętaj, że wszystkie prace wykonujemy przy wyłączonym prądzie.
Pierwsze ściągnij izolację z przeciętych kabli. Kable zwykle są trzyżyłowe, dlatego ważne jest to, aby pamiętać, że pierwsze należy ściągnąć izolację z głównego przewodu, który łączy trzy żyły na długości kilku centymetrów, a dopiero później każdą żyłę z osobna na długości około 11 milimetrów. Tak przygotowane kable możesz umieścić w odpowiednich otworach puszki izolacyjnej. Układaj je albo pionowo albo poziomo – nigdy po przekątnej.
Teraz przydadzą Ci się złączki wago, które muszą mieć tyle otworów, ile masz żył w kablu. Każda żyła powinna znajdować się w osobnej kostce – przewód fazowy osobno, przewód ochronny osobno i przewód neutralny osobno.
Następnie czas na dodanie po jednym kablu do każdej złączki. Kabel fazowy łączymy z drugim kablem fazowym, ochronny z ochronnym i neutralny z neutralnym. To sposób łączenia przewodów, który umożliwi szybką naprawę przeciętych kabli.
Ostatni etap to umieszczenie wszystkich przewodów w puszce, zamknięcie jej i ukrycie w ścianie.